Geotextilie
Vrátit se nahoru
Geotextilie
Vrátit se nahoru

Geotextilie

Geotextilie

Geotextilie je syntetický nebo přírodní textilní materiál s vysokou pevností. Bývají zpravidla tkané nebo pletené, existují také netkané geotextilie. Textilie vyrobené z polypropylenu (PP) nebo polyesteru (PES) jsou odolné vůči plísním, bakteriím, chemickým rozpouštědlům nebo i UV záření. Používají se nejčastěji jako zpevnění, těsnění nebo ochrana takzvaných liniových staveb, jako jsou silnice, dálnice, letiště nebo skládky a jiné betonové konstrukce.

Drenážní geotextilie

Odvádí vodu z povrchu podloží.

Ochranná geotextilie

Chrání hydroizolační vrstvu.

Filtrační geotextilie

Omezuje vyplavování částic do chráněné vrstvy při průtoku vody.

Netkaná geotextilie

Je vyráběna ze směrově nebo nahodile orientovaných vláken, příze nebo jiných prvků. Jednotlivá vlákna jsou spojována mechanicky, tepelně nebo lepidlem. Netkaná geotextilie Fibertex je spojována propichováním, které ji chrání proti ztrátě plasticity v nepříznivých podmínkách.

Pletená geotextilie

Je vyráběna smyčkováním jedné nebo více přízí, vláken nebo jiných prvků. Podobně jako tkaná geotextilie slouží ke zpevňování soudržných i nesoudržných zemin a podporuje vznik přirozeného filtru.

Separační geotextilie

Odděluje rozdílné vrstvy s odlišnými funkcemi, aby se mezi sebou nepromísily a nedošlo k jejich znehodnocení v konstrukci stavby.

Tkaná geotextilie

Je vyráběna prokládáním dvou nebo více sad přízí, vláken, pásků nebo jiných výrobků obvykle v pravém úhlu. Vyznačuje se vysokou tahovou pevností, což zlepšuje mechanické vlastnosti zeminy, na kterou je aplikována.

Zpevňovací geotextilie

Zpevňuje zemní těleso nebo podloží staveb. Přidává se v několika vrstvách vzdálených 0,3 až 0,5 m nebo mezi zemní těleso a takzvanou konstrukční vrstvu.